Microgrid Sistemler
Buradasınız: Anasayfa / Microgrid Sistemler
Microgrid Sistemler

Mikro şebekeler; enerji tüketim noktaları ve bunlara bağlı yükler ve içerisinde dağıtık enerji elektrik üretim kaynakları, enerji depolama tesisleri ile beraber bazı durumlarda ana güç kaynağı olarak daha büyük bir şebeke bağlantısını barındıran ve tüm sistemin koordinasyon içerisinde veya ada olarak çalışmasına imkân sağlayan elektrik şebekeleridir.

Mikro şebekeler, otonom kontrol, koruma ve yönetim gibi önemli fonksiyonları başta olmak üzere, yüksek enerji kullanım oranı, daha yüksek güç kaynağı güvenliği, güvenilir enerji şebekesi ve daha az iletim kaybı, düşük çevresel etkisiyle birçok avantaja sahiptir.

Mikro şebekeler (MG), şebeke bağlantılı ve bağlantısız olmak üzere iki tipten oluşur.

Ulusal şebekelere bağlı MicroGrid sistemler:

Bu sistemler, dışarıdan bağlantı imkanı olan daha büyük elektrik şebeke sistemleri ile senkronize edilir ve genellikle endüstriyel işletmeler, büyük tüketim yükleri olan fabrikalar, tesislere karşılık içerisinde bir veya birden fazla birden fazla üretim ve/veya enerji depolama kaynağı bulunduran yapılardır. Üretim tarafında dizel jeneratörler, rüzgar türbinler veya güneş enerji santralleri bulunabilir.

Çift yönlü enerji alışverişini gerçekleştirmek için ana dağıtım ağı dış şebeke kesintileri sırasında ada modu olarak adlandırılan şebeke bağımsız olarak çalışırlar. Hatta güç kaynağı güvenilirliğini artırmak için sistem modu kalıcı olarak adalı mikro şebeke olarak uygulanabilir. MicroGrid şebekeler dağıtılmış kontrol sistemi, akıllı trafo merkezi teknolojisini ile yük, üretim ve şebeke arasındaki kontrol ve korumanın koordinasyonunu gerçekleştirir. Bu durumda dış etkilerden arındırılmış, bağımsız ve stabil bir elektrik şebekesine sahip olmak mümkündür.

Büyük ve ulusal elektrik şebekelerinin kapsamadığı uzak bölgelerde tüketim yüklerine karşılık farklı güç kaynaklarından ve enerji depolama tesislerinden oluşan mikro şebekeler oluşturulabilir.

Şirketimiz ve Çözüm Ortağı NR Electric, MicroGrid şebekelerin planlanması, tasarımı, sistem simülasyonları, uygulama, saha testleri ve işletmeye alınması aşamasına kadar ihtiyaç olan tüm süreçler için anahtar teslim hizmetler sağlamaktadır.

NR, hem şebeke bağlantılı hem de adalı tip mikro şebekeye güvenli, kararlı ve güvenilir bir çözümler sunmaktadır. NR MicroGrid sisteminin istikrarlı ve ekonomik çalışmasını gerçekleştirmek için farklı katmanlarla tasarladığı sistemler ile şebekeye bağlı stabilite problemlerini ortadan kaldırarak, dış etkilerden ve dengesizlik etkilerinden arındırılmış bir şebekeler oluşturmada müşterilerine benzersiz hizmetler sunar. 

Detaylı teknik bilgi için ESS sistem broşür ve referans listesini buradan indirebilirsiniz.

 

 

Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.